****

 *** اگر به دنبال راهكارهايي تضميني براي لذت دادن هر چه بيشتر و عميق تر به شوهرتان هستيد تا او هرگز از بودن با شما سير نشود و همواره برايش تنوع و تازگي داشته باشيد و از همبستري با شما حسابي لذت ببرد مطالعه اين مطلب فوق العاده و جديد را از دست ندهيد، تكنيك هايي علمي اين اثر در كوتاه ترين زمان ، افزايش چند برابري لذت همسرتان را براي شما به ارمغان مي آوردبراي اطلاعات بيشتر روي عكس زير كليك كنيد:

 

 

منظور از "حيات جنسي" و "تمايلات جنسي" چيست؟

 • بدن شما از نظر جنسي چگونه کار مي کند؟
 • حيات جنسي سالم و نرمال به چه مي گويند؟
 • بدن شما حين فعاليت هاي جنسي
 • صحبت هايي درمورد تمايلات جنسي و حيات جنسي شما   
 •  

  منظور از "حيات جنسي" و "تمايلات جنسي" چيست؟

  تمايلات جنسي معرف احساسات و خصوصيات فيزيکي است که هويت شما را بعنوان يک مرد يا زن شکل مي دهد. موارد مختلفي بر جنسيت شما تاثير مي گذارند، از جمله:


  • ساختار ژنتيکي شما
  • تجربيات جنسي شخصي
  • عقايد و باورهاي مذهبي و فرهنگي
  • هورمون ها

  از آنجا که اين تاثيرات در افراد مختلف کاملاً متفاوت است، تعريف دقيق تمايلات جنسي براي هر کدام از ما کمي دشوار است. تمايلات جنسي شما نقش موثري در عمل ها و عکس العمل هاي شما با ديگران دارد. اين تمايلات جنسي است که تا حدود زيادي هويت و رفتارهاي اجتماعي شما را تعيين مي کند. اينکه بخواهيد به ديگران احساس نزديکي کنيد و به آنها علاقه مند شويد جزئي از تمايلات جنسي شما را تشکيل ميدهد.

  سرطان مي تواند بر احساس شما نسبت به خودتان بعنوان يک مرد يا زن تاثير بگذارد. بعبارت ديگر، بر تمايلات جنسي شما تاثير مي گذارد. برخي از افراد سرطاني اذعان مي دارند که بيماري آنها سبب مي شود که خود را از مردها و يا زنان عادي کمتر بدانند. قابل درک است که کنار آمدن با اين مسئله کاري بسيار دشوار است.

  اکثر مردم وقتي مي خواهند در مورد "حيات جنسي" خود صحبت کنند، درمورد فعل واقعي برقراري رابطه ي جنسي خود حرف مي زنند. اما بايد بدانيد که حيات جنسي شما فقط در مورد روابط جنسيتان نيست و احساس شما نسبت به خودتان و تمايلات جنسيتان را نيز شامل مي شود.

  اما سرطان بر همه ي اين مسائل تاثير مي گذارد، و باعث مي شود که فرد بسيار سخت به شريک جنسي خود حين برقراري رابطه ي جنسي واکنش دهد.

  خوب است به خاطر بياوريم که همه ي ما از يکديگر متفاوت هستيم. هيچ ديدگاه و احساس درست يا غلطي در مورد تمايلات و حيات جنسي شما وجود ندارد. تمايلات جنسي شما ممکن است تغيير کنند و کم و زياد شوند. براي همه ي ما پيش مي آيد که زمانهايي آنقدر اعتماد به نفس نداشته باشيم که بتوانيم به احساس ديگران نسبت به خودمان پاسخ دهيم و در روابط جنسي شرکت کنيم. اين به آن معنا نيست که اين احساس در ما هميشگي خواهد بود و هيچگاه از بين نخواهد رفت. راه هاي زيادي براي تغيير اين احساسات وجود دارد تا فرد بتواند راحت تر با اطرافيان خود برخورد داشته باشد.

  بدن شما از نظر جنسي چگونه کار مي کند؟

  در اين قسمت مي خواهيم برايتان آشکار کنيم که اندام هاي جنسي شما چگونه کار مي کنند و کدام قسمت هاي بدن به تحريکات جنسي واکنش مي دهند.

  ابتلا به سرطان ممکن است گاهي در اندام هاي جنسي فرد و واکنش و احساس فرد به رابطه ي جنسي تغييراتي ايجاد کند. کنار آمدن با اين مسئله بسيار گيج کننده و دشوار است. از اينرو در اين قسمت مي خواهيم فعاليت طبيعي بدن را برايتان شرح دهيم تا افراد مبتلا به سرطان بتوانند متوجه تغييرات ايجاد شده در خود شوند. اطلاعات زير را بررسي مي کنيم:  • زن ها و رابطه ي جنسي
  • مردها و رابطه ي جنسي
  • حين فعاليت جنسي چه اتفاقي براي بدن مي افتد  

  زن ها و رابطه ي جنسي

  اندام هاي جنسي و تناسلي خانم ها عبارتند از:  • مهبل، فرج و چوچوله
  • گردنه، رحم و تخمدان ها
  • مجراي پيشاب و مقعد
  • ساير ساختارها و اندام هاي مهم

  هورمون هاي جنسي زنانه نيز در تمايلات و حيات جنسي خانم ها نقش موثري دارند که در زير اطلاعات مربوط به آنها آورده شده است.

  مهبل، فرج و چوچوله

  مهبل گذرگاهي است که از گردنه به فرج ختم مي شود. گردنه در انتهاي رحم قرار دارد. فرج نيز از بيرون بدن کاملاً پيداست و زبانه هاي پوستي را در دهانه ي مهبل شکل ميدهد. زبانه هاي خارجي که لب بزرگ فرج زبانه هاي داخلي، لب کوچک فرج ناميده مي شوند. چوچوله در بالاي لب کوچک قرار دارد با لمس کردن بسيار حساس است و قسمت اعظم لذت جنسي خانم ها از اين قسمت حاصل مي شود.

  گردنه، رحم و تخمدان ها

  اين اندام ها در داخل بدن زن وجود دارند و سيستم تناسلي او را تشکيل مي دهد. گردنه به گردن رحم اطلاق مي شود که دهانه ي بين مهبل و رحم است. دو تخمدان وجود دارد که هر کدام در يک طرق رحم قرار گرفته است. رحم که گلابي شکل است، محل نگهداري جنين حين حاملگي است. در زنان بارور، تخمدانها هر ماه يک تخم توليد ميکنند. اگر تخمک زن با اسپرم مرد بارور نگردد، درنتيجه آستر ضخيم رحم از طريق دهانه مهبل خونريزي ميکند که به آن عادت ماهيانه اطلاق مي شود. زنان از سن بلوغ (بدو شروع عادت ماهيانه) تا زمان يائسگي (زماني که عادت ماهيانه متوقف ميشود) قدرت باروري دارند. هر تخمدان به وسيله ي يک لوله که لوله فالوپ يا شيپور رحمي ناميده مي شود به رحم متصل است. اين تخمدان ها هستند که هورمون هاي جنسي زنانه مثل استروژن و پروژسترون، و ميزان کمي از هورمون هاي مردانه مثل آندروژن را در خانم ها توليد ميکند.


  مجراي پيشاب و مقعد

  دقيقاً پايين چوچوله، نزديک دهانه ي مهبل، مجراي پيشاب قرار گرفته است و از اين قسمت ادرار خارج مي شود. بين دهانه ي مهبل و دهانه ي مقعد قسمتي از پوست است که محل عجان ناميده مي شود. حين تجربه ي ارگاسم، ماهيچه هاي اين ناحيه سفت مي شود.

  ساير ساختارها و اندام هاي مهم

  اين اندام ها شامل سينه ها و نوک سينه هاست که معمولاً حين عمل جنسي بزرگ تر و سخت تر مي شود. ناحيه ي سياه اطراف نوک سينه نيز ممکن است در اين زمان بزرگتر شود. کفل، گردن، داخل رانها و نواحي شکمي نيز حين انجام عمل جنسي نسبت به لمس شدن بسيار حساسند. اين قسمت ها معمولاً نواحي شهوت زا ناميده مي شوند اما اين مسئله در افراد مختلف، متفاوت است.

  هورمون هاي جنسي زنانه

  اين هورمون ها عبارتند از:  • استروژن
  • پروژسترون
  • آندروژن

  استروژن در تخمدان ها ساخته مي شود و مهبل را مرطوب و قابل کشيده و گشاد شدن نگاه مي دارد. اين سيستم طبيعي پاک و ليز کننده براي سلامت نگاه داشتن و حفط مهبل از عفونت ها بسيار مهم است. زماني که فرد از نظر جنسي تحريک ميشود، سلول هاي آستر مهبل قطرات مايعي ترشح مي کند که مهبل را خيس نگاه مي دارد.

  اگر ميزان استروژن بدن فرد کم باشد، مهبل خشک شده و قادر به باز شدن نخواهد بود. اين در زنان يائسه مسئله اي متداول است. خشکي مهبل بسيار ناخوشايند بوده و عمل جنسي را دردناک مي کند.

  پروژسترون نيز در تخمدان ساخته مي شود و به طرق مختلفي بر بدن زن تاثير ميگذارد. مهمترين عملکرد آن آماده کردن رحم براي دريافت و رشد دادن تخم باروري است. همچنين عمل نگهداري رحم حين بارداري را نيز بر عهده دارد.

  آندروژن يکي از هورمون هاي جنسي مردانه است که در بيضه ساخته مي شود. اما خانم ها نيز ميزان کمي از اين هورمون را توليد مي کنند. اين همان هورمون هايي است که باعث مي شود زن ها رابطه ي جنسي طلب کنند و به عبارت ديگر همان شور و شهوت جنسي در زن است.

  در خانم ها اين هورمون در غده فوق کليوي (که در بالاي هر کليه قرار گرفته است) و تخمدانها ايجاد مي شود. گرچه پس از يائسگي تخمدان ها دست از ساختن آندروژن برمي دارند، اما غدد فوق کليوي آنقدر از اين هورمون مي سازند تا شور جنسي زن دچار اختلال نشود.

  تحقيقات اخير ابراز مي دارد که عوامل مؤثر در شور جنسي خانم ها بسيار پيچيده هستند. رابطه ي بين علاقه ي جنسي زن و سطح هورمون هاي او به نظر مي رسد که مثل مردها اهميت ندارد.

  مردها و رابطه ي جنسي

  اندام ها و ساختارهاي جنسي مرد عبارتند از:  • آلت رجوليت و بيضه
  • غده پروستات
  • ساير اندام ها و ساختارهاي مردانه

  هورمون هاي جنسي مردانه نيز در تمايلات و حيات جنسي آقايون نقش موثري دارند که در زير اطلاعات مربوط به آنها آورده شده است.

  آلت رجوليت و بيضه

  آلت رجوليت قسمتي در داخل و قسمتي در خارج از بدن است و از بافت هاي مختلفي تشکيل شده است که شامل پوست، ماهيچه، رگ هاي خوني، و اعصاب مي شود. مجراي پيشاب در داخل آلت رجوليت قرار گرفته است که ادرار و مايع مني از اين لوله روان شده و سرانجام از شکاف کوچکي که در انتهاي آن قرار گرفته خارج مي شود.

  معمولاً انتهاي آلت رجوليت "سر" آن ناميده مي شود و با پوست ختنه گاه پوشيده شده است. اما برخي مردها طي عمل جراحي که ختنه ناميده مي شود اين قسمت را جدا ميکنند. اين عمل معمولاً در کودکي انجام مي گيرد، اما در سنين بزرگسالي نيز قادر به انجام است.

  در اکثر مردها لبه ي سر آلت حساس ترين قسمت است. پوست بيضه، کيسه پوستي است که در زير آلت رجوليت آويزان است و دو بيضه را در بر دارد. بيضه ها جزئي از سيستم تناسلي مرد به شمار مي رود. از شروع سن بلوغ، بيضه ها اسپرم توليد مي کنند که تخم ها زنانه را بارور ميکند. بيضه کار توليد هورمون مردانه، تستوسترون، را بر عهده دارد.

  غده پروستات

  پروستات غده ي کوچکي به اندازه ي يک گردو است و قسمت بالايي لوله ي حامل ادرار را که مجراي پيشاب ناميده مي شود، را احاطه کرده است. همان لوله کار حمل مايع مني را نيز بر عهده دارد. پروستات مايع غليظ و شفافي توليد ميکند که قسمت عمده ي مايع مني را تشکيل مي دهد.

  رشد و عملکرد غده پروستات به هورمون جنسي مردانه يعني تستوسترون که در بيضه هاي توليد مي شود بستگي دارد.

  ساير اندام هاي جنسي مردانه

  واحي مقعد، قفسه سينه و نوک سينه هاي مرد نيز حين عمل جنسي حساس ميشوند. مردها نيز همانند زنها متفاوت هستند و ممکن است در هر فرد قسمت بخصوصي از بدن حساس باشد.

  هورمون هاي جنسي مردانه

  تستوسترون عمده ترين هورمون جنسي در مردان است که در بيضه ها ساخته ميشود. اين هورمون به وجود آورنده خصوصيات مردانه زير است:  • صداي کلفت
  • رشد موهاي بدن
  • رشد ماهيچه ها
  • قابليت نعوظ
  • شور و شهوت جنسي

  حيات جنسي سالم و طبيعي به چه مي گويند؟

  اگر قرار بر اين بود که هر آنچه در فيلم ها و کتاب ها مي بينيم و مي خوانيم را باور کنيم، هر روز روابط جنسي لذت بخش تري را تجربه مي کرديم. اگر دوست نداريد درمورد علايق و لذتهاي جنسي خود صحبت کنيد، ممکن است از اينکه حيات جنسيتان طبيعي باشد تعجب کنيد. البته حيات زندگي نرمال براي افراد مختلف متفاوت است و شامل موارد زير مي باشد:  • آنچه به شما و شريک جنسيتان لذت مي دهد.
  • برقراري رابطه ي جنسي 5 بار در هفته يا يکبار در ماه يا کمتر.
  • در آغوش گرفتن، نوازش کردن و کنار هم خوابيدن بدون اينکه نيازي براي ادامه رابطه ي جنسي باشد.
  • کم ميل شدن به رابطه ي جنسي در برخي دوره هاي زندگي—که ممکن است بنابر استرس هايي مثل بيماري، نگراني اي مالي يا بر هم خوردن رابطه ايجاد شود.

  اين ليست مي تواند موارد بي شمار ديگري را نيز شامل شود. در واقع اين مسائل به خود شخص برمي گردد و براي افراد مختلف متفاوت است. برخي بيش از ديگران دوست دارند رابطه ي جنسي داشته باشند. مردها تصور مي کنند بايد هر لحظه که شريک جنسيشان ميل به رابطه ي جنسي داشت، بتوانند تحريک شوند و نعوظ داشته باشند. برخي زن ها از اينکه نتوانند در هر عمل جنسي ارگاسم شوند، احساس ناتواني مي کنند. اما همه ي اين موارد تا زماني که فرد از تمايلات و حيات جنسي خود احساس رضايت مي کند، اهميتي ندارند.

  اگر در رابطه اي هستيد و شما و شريک جنسيتان از حيات جنسي خود احساس راحتي مي کنيد، پس به خود اطمينان دهيد که همه چيز براي شما دو نفر طبيعي و نرمال است. همين که مي دانيد کسي هست که دوستتان بدارد و در مواقع تنهايي کنارتان باشد، کافي است.

  بدن شما حين فعاليت هاي جنسي

  هم خانم ها و هم آقايون، حين انجام عمل جنسي، تغييرات فيزيکي، ذهني، و احساسي بسياري را متحمل مي شوند. متخصصين آنرا چهار مرحله فعاليت جنسي يا چرخه ي جنسي مي خوانند. تغييرات احساسي و ذهني مسائلي بسيار شخصي هستند که هر کدام از ما به طريقي متفاوت به آنها واکنش مي دهيم. اما اصلي ترين تغييرات فيزيکي تقريباً در همه ي ما يکسان است.

  اولين مرحله همان احساس نياز به انجام عمل جنسي است که به آن شور و شهوت جنسي گفته مي شود. اين احساس مي تواند از چند دقيقه تا چند ساعت به طول انجامد. ممکن است شما هر روز به فعاليت جنسي نياز داشته باشيد يا در ماه فقط يکبار اين احساس را پيدا کنيد. مرحله دوم انگيختگي و تحريک است، که بدن شما شروع به واکنش دادن به ميل جنسي شما مي کند.

  در خانم ها اين اتفاق به صورتي مي افتد که مهبل شروع به ترشح مي کند، نوک سينه ها سخت مي شود، و خون در سينه ها و چوچوله پر مي شود که باعث بزرگتر و متورم شدن آنها مي شود. در مردها، خون در آلت جنسي آنها پر مي شود و باعث مي شود که نعوظ صورت گيرد. به علت فوران و افزايش خون در بدن، ضربان قلب و تنفس در هر دو جنسيت افزايش مي يابد و دستگاه تناسلي آنها قرمزتر مي شود. 

  مرحله ي بعدي ارگاسم مي باشد که اوج لذت جنسي است. اين مرحله کوتاهترين مراحل فعاليت جنسي به شمار مي رود. طي اين مرحله فرد در سرتاسر بدن خود احساس گرما خواهد کرد. در اين زمان برخي از عضلات بدن از جمله عضلات مقعد و لگن، منقبض مي شوند. جالب توجه است که همه در کليه ي فعاليت هاي جنسي خود به اين مرحله نمي رسند، اما تجربه اي بسيار لذت بخش و خوشايند است.

  مرحله ي آخر، مرحله ي بازگشت است که طي آن بدن به حالت عادي خود باز ميگردد. آلت رجوليت مرد صاف شده و به اندازه و رنگ اوليه ي خود برمي گردد. سينه ها، نوک سينه ها، چوچوله، و مهبل زنانه نيز به حالت و اندازه ي طبيعي خود باز مي گردد. ضربان قلب و تنفس فرد نيز به حالت عادي برمي گردد.

  طي مرحله بازگشت مرد ديگر نمي تواند ارگاسم شود. مدت زمان اين مرحله بستگي به سن فرد دارد، براي مردهاي جوانتر اين مرحله بيش از چند دقيقه طول نمي کشد، اما در افراد سالخورده يا بيمار ممکن است ساعت ها يا روزها طول بکشد تا فرد دوباره قابليت ارگاسم پيدا کند. اين مرحله  مقاومت ناميده مي شود. زن ها چنين مرحله اي ندارند مي توانند پشت سر هم ارگاسم داشته باشند.

  طي واکنشات بدن شما حين انجام عمل جنسي در اين چهار مرحله، تغييرات بسياري ممکن است در شما اتفاق افتد. برخي از اين تغييرات عبارتند از:  • خستگي
  • احساس بيماري
  • درد
  • مشکلات روده
  • تشريح لگن يا نواحي تناسلي
  • حالت فکري—افسردگي، استرس، ترس، عصبانيت، و اضطراب
  • عوارض جانبي برخي داروها مثل شيمي درماني، داروهاي فشار خون، الکل، نيکوتين، مسکن ها و ...
  • عدم توازن هورموني بدن
  • مشکلات اعصاب يا رگ هاي خوني در سيستم تناسلي
  • مشکلات شخصي مثل نگراني هاي مالي، کاري، يا مشکلات رابطه اي

   

  بسياري از اين مشکلات زماني که فرد مبتلا به سرطان باشد ممکن است پيش آيد که باعث مي شود فرد نتواند به ميزان کافي از عمل جنسي لذت ببرد. کنار آمدن با اين مشکلات و ناتواني ها بسيار دشوار است.

  صحبت هايي در مورد تمايلات و حيات جنسي شما

  صحبت کردن در مورد تمايلات و حيات جنسي براي بعضي افراد کمي مشکل است چون به نظر آنها اين مسائل کاملاً شخصي و خصوصي است. اما اگر در خود مشکلي مشاهده مي کنيد، خوب است که حداقل با صميمي ترين دوست خود يا شريک جنسيتان اين موضوع را مطرح کنيد. اگر راغب به انجام اين کار نيستيد، و در حال حاضر تمايلي براي برقراري رابطه ي جنسي با شريک جنسيتان نداريد و يا در خود مشکلي مشاهده مي کنيد، ممکن است براي شريک جنسيتان کمي گيج کننده و مبهم باشد.

  تشخيص شما از سرطان به اين معنا است که قادر به برقراري رابطه ي جنسي نيستيد يا تمايلي به آن نداريد. اگر در رابطه اي هستيد و کماکان مي خواهيد مشکلات و نگراني هايتان را براي خودتان نگاه داريد، اين رفتار شما ممکن است باعث سردرگمي شريک جنسيتان شود. ممکن است او احساس کند که شما ديگر علاقه اي به او نداريد و ديگر جذابيتي براي شما ندارند.

  اگر شما و شريک جنسيتان ديگر رابطه ي جنسي با هم نداشته باشيد، ساير صميميت هاي بين شما نيز رفته رفته کمرنگ مي شود. حتي ممکن است ديگر تمايلي براي بغل کردن و بوسيدن او نيز نداشته باشيد چون فکر خواهيد کرد ممکن است اين کار شما موجب تحريک جنسي او شود و شما نتوانيد خواسته ي او را برآورده کنيد.

  گاهي اوقات افراد مبتلا به سرطان از ايجاد هرگونه برخورد با شريک جنسي خود ابا دارند، چون به خاطر تغييراتي که در سيستم بدنشان به سبب سرطان و درمان هاي مربوط به آن ايجاد شده است، ناراحت هستند. اگر مجرد هستيد، ممکن است از وارد شدن به هر رابطه اي پرهيز کنيد. هر نوع تغيير در ظاهر يا قدرت جنسي شما، اعتماد به نفس لازم را از شما گرفته، و ممکن است شما را از برقراري رابطه ي جنسي سرد کند، مثلاً در مواردي که فرد عمل سينه انجام داده باشد و يکي از سينه هايش را برداشته باشد يا به خاطر عمل جراجي جاي زخم يا بخيه روي بدن او مانده باشد.

  در مردها ابتلا به سرطان ممکن است توانايي آنها براي انجام نعوظ تغيير داده باشد از اينرو تصور نمي کنند بتوانند شريک جنسيشان را به لذت برسانند. اما عجله نکنيد. به خودتان فرصت دهيد تا بتوانيد با اين تغييرات بدنتان کنار بياييد. هيچ چيز براي شما تمام نشده است. بسياري از افراد مثل شما اين واقعايت را دريافته اند و هنوز ميتوانند کنار شريک جنسي خود، از رابطه جنسي لذت ببرند.

  اگر قادريد در مورد اين نگراني هاي خود با شريک جنسيتان صحبت کنيد، هر دوي شما خيلي زود با اين موقعيت جديد خو مي گيريد و دردناک بودن مسائل برايتان کمتر ميشود. يک شريک جنسي مهربان و فهميده مي تواند نگراني هاي شما را برطرف کند. اما اگر مجرد هستيد و نگران اين قبيل مشکلات خود هستيد، ديگر زمانش فرا رسيده است که با دوست نزديک خود يا مشاور در اين زمينه صحبت کنيد

  موضوعات مرتبط: مسائل جنسی زنان و مردان
  برچسب‌ها: همه چيز در مورد زندگي جنسي

   
  تاريخ : جمعه بیست و سوم تیر ۱۳۹۱ | 14:7 | نویسنده : نيوشا |
  .: Weblog Themes By VatanSkin :.